V Sloveniji v tednu od 11. do 17. novembra 2024 prvič obeležujemo Teden slovenske hrane, ki spodbuja k ponovnemu odkrivanju bogate tradicije domačih jedi ter koristi lokalno pridelane hrane.
Teden slovenske hrane spodbuja tudi k bolj trajnostnim in zdravim prehranjevalnim navadam. Slovenija se po kakovosti hrane uvršča v sam vrh, predvsem zaradi naravnih danosti, tradicionalnih postopkov pridelave, strogih predpisov in visokih pričakovanj potrošnikov.
Osrednji dogodek bo Dan slovenske hrane, ki ga bomo obeležili s Tradicionalnim slovenskim zajtrkom v petek, 15. novembra, in se bo od zdaj naprej izvajal kot pomemben projekt tedna slovenske hrane.
Letošnji projekt izpostavlja vseh pet sestavin tradicionalnega slovenskega zajtrka, in sicer kruh, maslo, mleko, jabolko in med, slogan pa se glasi »Tradicionalni slovenski zajtrk – moj naj zajtrk!«.
Tradicionalni slovenski zajtrk je namenjen VSEM učencem, manj kalorična malica ob 9.35, pa samo tistim, ki so naročeni na malico, zato svetujemo, da starši sami presodite, koliko in kaj bodo otroci zajtrkovali doma, pred prihodom v šolo.
Zajtrk bo sestavljen iz bio planinskega kruha s črno moko, masla, domačega medu, bio mleka in jabolka (iz integrirane pridelave). Vsa živila so slovenskega porekla, kar dokazujejo s certifikatom.
Učence z vključitvijo v projekt želimo spomniti na pomen zajtrka, zdravega načina življenje, vključno s pomenom gibanja in izvajanjem športnih aktivnosti.
V tednu slovenske hrane smo na šoli pripravili tudi priložnostno razstavo jesenskih pridelkov, v šolski knjižnici pa je razstava knjig na temo zdrave prehrane.